Ospa wietrzna1

Ospa to choroba wirusowa, która jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych u dzieci. Zarażenie ospą następuje poprzez drogę kropelkową lub bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.

Chorobą można zarazić się poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów czy ręczników co osoba chora. Nazwa “ospa wietrzna” nie jest przypadkowa. Wirus ospy wietrznej – VZV – przenosi się drogą kropelkową, nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Najczęściej pojawia się ospa u dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Jednak osoby dorosłe także są narażone na złapanie wirusa. W przypadku osób dorosłych, przebieg choroby jest intensywniejszy niż u dzieci.

Pudroderm w ospie wietrznej

PUDRODERM jest złożonym produktem leczniczym o synergicznym działaniu składników: miejscowo znieczulającym, przeciwświądowym, osłaniającym i ściągającym.

Layer
Layer
Layer
Layer
 • 1.
  Miejscowo znieczula działając przeciwświądowo
 • 2.
  Zmniejsza ryzyko zakażenia zmian skórnych

Objawy pojawiają się zwykle po ok. 10-21 dniach od zakażenia. Pierwsze objawy przypominają typową infekcję – gorączka lub stan podgorączkowy, złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, zapalenie gardła, nieżyt nosa, pogorszenie apetytu, czasem ból brzucha. Potem na całym ciele pojawia się swędząca wysypka. Najpierw rumieniowe plamki, następnie grudki śr. 5-10 mm, na których pojawiają się niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem. Po 2-3 dniach powstają krostki, zasychające w strupki. Drobne blizny i przebarwienia po odpadnięciu strupków ustępują bez śladu. Wysypce towarzyszy gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i zapalenie gardła.

Ospa wietrzna – jak wygląda leczenie?

Jak podczas ospy wietrznej wygląda leczenie? Ospa jest chorobą wirusową, a zatem proces leczenia ogranicza się do łagodzenia objawów. Najważniejsze jest obniżanie gorączki oraz łagodzenie swędzenia, które jest największym utrapieniem dla pacjentów. Dopóki chory ma gorączkę, powinien leżeć w łóżku. Leki zbijające gorączkę należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Leczenie ospy u dzieci i dorosłych to przede wszystkim walka z męczącą wysypką. Zdarza się, że swędzące pęcherzyki są rozdrapywane przez co na ciele pozostają blizny.

Ospa – pielęgnacja skóry

Pojawia zatem się pytanie – jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w ospie? Wskazane są częste kąpiele, przynajmniej raz dziennie. Powinny być one w miarę krótkie, ale dokładne. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których intensywnie się pocimy, jak pachy czy pachwiny. Kąpiele powinny być chłodne, aby zminimalizować uczucie świądu. U dzieci warto obciąć paznokcie na krótko. Pozwoli to uniknąć rozdrapywania zmian na skórze. Sprawdzą się też bawełniane rękawiczki zakładane na noc, dzięki którym dziecko nie będzie w stanie mocno się drapać. Wskazane są także częste zmiany bielizny i odzieży, a także pościeli.

Pudroderm w ospie wietrznej

Największą ulgę przynosi chorym stosowanie specjalnych preparatów, które mają działanie przeciwświądowe. Popularnym wyborem jest PUDRODERM, złożony produkt leczniczy, który działa znieczulająco, przeciwświądowo, osłaniająco i ściągająco. PUDRODERM to odpowiedź na pytanie “co na ospę?”. Dlaczego? Ze względu na jego skuteczność. Dzięki zawartości benzokainy i mentolu zapewnia długotrwałe działanie kojąco-uśmierzające przy zmianach towarzyszących ospie wietrznej i półpaścowi.

Często nazywany jest pudrem płynnym ze względu na to, że po wyschnięciu tworzy na skórze warstwę podobną do białego pudru. Jest to zaleta tego produktu, ponieważ w ten sposób skutecznie zabezpiecza i chroni zmiany skórne.

Zaufało nam
ponad

0

pacjentów*

*Dane na podstawie raportu sprzedaży
produktu PUDRODERM do hurtowni aptecznych
za lata 1992 – 2017.

Półpasiec2

Półpasiec to choroba, której towarzyszy piekący i silny ból. Półpasiec i ospę wietrzną znacznie różnią się symptomami i przebiegiem, jednak wywołuj je dokładnie ten sam wirus – VZV. Półpasiec jest chorobą występującą u osób, które chorowały na ospę wietrzną. Wywołuje go wirus ospy, który po przebytej chorobie pozostaje w formie utajonej w zwojach nerwowych. Choroba ujawnia się w sprzyjających dla niego warunkach – np. przy spadku odporności organizmu.

Półpaścem nie można się więc zarazić, ale osoba chora na półpasiec może zarażać ospą. Półpasiec najczęściej pojawia się u osób dorosłych i starszych. Leczenie musi zostać skonsultowane z lekarzem, który przepisze odpowiednie środki przeciwbólowe oraz wskaże środki uśmierzające świąd.

Pudroderm w półpaścu

PUDRODERM jest złożonym produktem leczniczym o synergicznym działaniu składników: miejscowo znieczulającym, przeciwświądowym, osłaniającym i ściągającym.

 • 1.
  Miejscowo znieczula działając przeciwświądowo
 • 2.
  Zmniejsza ryzyko zakażenia zmian skórnych

Półpasiec – objawy i leczenie

Jak wyglądają objawy i leczenie? Półpasiec różni się w przebiegu od ospy wietrznej. Główne objawy półpaśca to piekący ból i wysypka wzdłuż przebiegu obszaru unerwionego przez zajęty nerw i pojawienie się wysypki podobnej do tej występującej w ospie. Najczęściej zmiany dotyczą tułowia po jednej stronie – stąd nazwa choroby. Mogą wystąpić też objawy ogólne – gorączka, ból głowy, gorsze samopoczucie.

Pudroderm w półpaścu

Półpasiec dotyka najczęściej osób dorosłych i starszych. Półpasiec u dzieci rozwija się bardzo rzadko. Leczenie opiera się na kuracji przeciwbólowej, która łagodzi dokuczliwe dolegliwości. Na towarzyszącą chorobie wysypkę można stosować środki łagodzące świąd. Półpasiec nie jest chorobą mocno zakaźną, ale zaleca się pozostawanie w domu przez okres około 2-3 tygodni. W przypadku występowania pęcherzyków można zastosować Pudroderm, który ma działanie przeciwświądowe i zmniejsza ryzyko zakażenia zmian skórnych.

Dowiedz się, jak działa Pudroderm 

stosowany pomocniczo

1Banner image
W ospie wietrznej i półpaścu
2Banner image
W stanach zapalnych skóry
w tym zmianach alergicznych
3Banner image
Po ukąszeniach owadów
4Banner image
Po naświetlaniach radiologicznych
Siedziba

Starpharma Sp. z o.o.
ul. Stawki 2, 23 piętro
00-193 Warszawa

Produkcja

Zakład Produkcyjny Starpharma
ul. Kościuszki 24
05-500 Piaseczno

Telefon / Fax / Email

tel.: 224036302
fax: 224036302

WWW