Ukąszenia owadów (komary, osy, meszki)

Ukąszenia przez owady najczęściej dotykają nas wiosną i latem, kiedy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Na ukąszenia czy użądlenia są narażeni wszyscy, jednak najczęściej to dzieci padają “ofiarą” owadów. Ukąszenia przez komary same w sobie są zwykle niebolesne, natomiast każdy zna pojawiające się już po chwili uciążliwe swędzenie. Silniejsze dolegliwości pojawiają się po użądleniach owadów takich jak np. osy. Warto być przygotowanym na to niemiłe doświadczenie jakim są ukąszenia. Leczenie ogranicza się zazwyczaj do zastosowania odpowiednich środków, które zmniejszają swędzenie i obrzęk. W wyjątkowych przypadkach, gdy dojdzie do reakcji alergicznej, konieczna jest szybka reakcja i wezwanie pomocy lekarskiej.

Pudroderm w ukąszeniach owadów

PUDRODERM jest złożonym produktem leczniczym o synergicznym działaniu składników: miejscowo znieczulającym, przeciwświądowym, osłaniającym i ściągającym.

Layer
Layer
Layer
Layer
 • 1.
  Miejscowo znieczula
 • 2.
  Zmniejsza swędzenie
 • 3.
  Zmniejsza i hamuje obrzęk dzięki działaniu ściągająco-osłaniającemu
 • 4.
  Wywołuje miejscowe uczucie chłodu

Ukąszenia przez osy – jak postępować?

Pojedyncze ukąszenia przez osy, pszczoły czy szerszenia nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Są one nieprzyjemne, na skórze może wystąpić miejscowy obrzęk, zaczerwienienie, świąd i krótkotrwała bolesność. Zazwyczaj jednak te objawy znikają w ciągu kilku godzin. W przypadku takiego ukąszenia warto zastosować miejscowo Pudroderm, który działa znieczulająco, osłaniająco, ściągająco i przeciwświądowo. Do najniebezpieczniejszych ukąszeń należą te w szyję, język lub błonę śluzową jamy ustnej. Może do tego dojść, gdy np. wypije się słodki napój do którego wpadła osa. W takim wypadku niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Opuchnięcia powstające w okolicach gardła mogą doprowadzić do uduszenia. U niektórych osób po ukąszeniu może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.

Pudroderm na ukąszenia komarów i meszek

Ukąszenia przez meszki charakteryzują się krwawiącym śladem i bolesnym obrzękiem. Objawy są silniejsze i bardziej uciążliwe niż po ukąszeniu przez komary. Meszki za pomocą aparatu gębowego przecinają skórę i wysysają krew. Ślina meszek zawiera specjalne enzymy, które upłynniają krew i zapobiegają jej krzepnięciu. Ich ślina jest też toksyczna. To powoduje, że przy ukąszeniach przez meszki może wystąpić opuchlizna, zaczerwienienie, a nawet wysoka gorączka.

Ukąszenia przez komary należą do mniej uciążliwych, ale też potrafią uprzykrzyć życie. Problem szczególnie dotyczy małych dzieci, które mają delikatną skórę. Ukąszenie przez komara powoduje, że dolegliwości są poważniejsze niż w przypadku osób dorosłych. Dzieciom mocno doskwiera swędzenie, drapanie ukąszeń może doprowadzić do infekcji bakteryjnej. Aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia, warto zastosować odpowiednie środki, które zmniejszają swędzenie i dodatkowo miejscowo znieczulają. Pudroderm dodatkowo hamuje i zmniejsza obrzęk, dzięki działaniu ściągająco-osłaniającemu. Należy pamiętać, aby nie stosować środków takich jak Pudroderm u dzieci w wieku do 2 lat.

Pudroderm – sprawdzony środek na ukąszenia owadów

Swędzenie po ukąszeniach to jedna z nieprzyjemnych konsekwencji spotkania z owadami. Nie da się ukryć, że najlepiej jest ograniczyć ryzyko wystąpienia takich ukąszeń. Najprostszym rozwiązaniem jest unikanie miejsc, w których występuje dużo komarów czy też kleszczy. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ owady mogą nas ukąsić nawet podczas spaceru po miejskim parku. Wybierając się np. do lasu warto odpowiednio się ubrać. Długie spodnie czy koszula z długim rękawem zmniejszą trochę ryzyko ukąszenia. Warto unikać kwiatowych zapachów, które mogą przyciągać do nas owady. Zamiast tego można zastosować specjalne preparaty, które odstraszają komary i inne owady. W przypadku dzieci dobrze mogą sprawdzić się specjalne bransoletki nasączone preparatem odstraszającym owady.

Wiosną i latem chętnie jadamy na zewnątrz – na restauracyjnym tarasie, na pikniku w parku czy w ogródku podczas grilla. Takie sytuacje to zwiększone ryzyko ukąszenia lub użądlenia. Warto zawsze sprawdzić czy do naszego napoju nie wleciał żaden owad. Dzięki temu nie dostanie się on do naszej jamy ustnej. Objawy ukąszenia w jamie ustnej należą do najbardziej niebezpiecznych. Jeśli do tego dojdzie, niezbędne jest wezwanie pomocy lekarskiej.

Gdy dojdzie do bolesnego ukąszenia i silnej reakcji na skórze, warto z lekarzem skonsultować odpowiedni lek na ukąszenia owadów. Specjalista oceni jaki środek najszybciej pomoże w danym przypadku. Pudroderm sprawdzi się, aby szybko złagodzić bąble po ukąszeniach i towarzyszący im ból, rumień i obrzęk.

Dowiedz się, jak działa Pudroderm 

stosowany pomocniczo

1Banner image
W ospie wietrznej i półpaścu
2Banner image
W stanach zapalnych skóry
w tym zmianach alergicznych
3Banner image
Po ukąszeniach owadów
4Banner image
Po naświetlaniach radiologicznych
Siedziba

Starpharma Sp. z o.o.
ul. Stawki 2, 23 piętro
00-193 Warszawa

Produkcja

Zakład Produkcyjny Starpharma
ul. Kościuszki 24
05-500 Piaseczno

Telefon / Fax / Email

tel.: 224036302
fax: 224036302

WWW